14e édition
1—24.02.2024

Archives

édition 2023

Damien Rice, Nils Frahm, Caetano Veloso, Patrick Watson, John Cale, Alela Diane, Black Country New Road, Timber Timbre, Lady Blackbird, November Ultra, Arnaud Rebotini, Lous and the Yakuza, Varnish La Piscine, Vieux Farka Touré, Emma Ruth Rundle, Lis Morgentern, Arny Margret, Zuukou Mayzie, Kris Drever, Justin Sullivan, Interzone, Limas d’Aulany, Nes, BabySolo33, Wallace cleaver, Maureen, Vanessa Wagner

édition 2022

KRAFTWERK, MOGWAI, YANN TIERSEN, SLEAFORD MODS, CINÉ-CONCERT: SOPHIE HUNGER INTERPRÈTE MA VIE DE COURGETTE, HUBERT-FELIX THIÉFAINE, ANNA B SAVAGE, RYOJI IKEDA, HANIA RANI, ORCHESTRE TOUT PUISSANT MARCEL DUCHAMP, SOPICO, MAKALA, LÉONIE PERNET, JOEL CULPEPPER, ICHON, MARIO BATKOVIC, YE VAGABONDS, EMILIE ZOÉ, DAVID KEENAN, ANIKA, SQUIDJI, JÄDE, ESTER POLYANA PI, NICOLAS ZLATOFF, JORDI GALÍ, COCOONDANCE, L’ICONIQUE KIKI HOUSE OF JUICY COUTURE, AURORE JECKER, COLLECTIF OUINCH OUINCH, AURÉLIEN DOUGÉ, CLAUDIO STELLATO, BENJAMIN KAHN, ALIX DUFRESNE & MARC BÉLAND, LE JUIICE X LA SUNDAY, KA(RA)MI, JOSHUA CHIUNDIZA X YANN LONGCHAMP

édition 2021

STEPHAN EICHER, KRAFTWERK 3–D, THIS IS THE KIT, ARNAUD REBOTINI LIVE, MARIO BATKOVIC, RODOLPHE BURGER & CHRISTOPHE CALPINI, JESCA HOOP, LUCAS SANTTANA, REVEREND BEAT-MAN, CYRIL CYRIL, MALIK DJOUDI, EMILY JANE WHITE, PIERS FACCINI DUO, SAN SALVADOR, LOUIS JUCKER, SCHNELLERTOLLERMEIER, FAI BABA, MARC PERRENOUD, HERMANOS GUTIÉRREZ, THE TWO, DINO BRANDÃO, PIERRE OMER & THE NIGHTCRUISERS, TRESQUE, GISÈLE VIENNE, GILLES JOBIN & TANZTHEATER DRITTER FRÜHLING (TT3F), MATHILDE MONNIER & LA MANUFACTURE, STEFAN KAEGI (RIMINI PROTOKOLL), FRANÇOIS GREMAUD & VICTOR LENOBLE, MARIE-CAROLINE HOMINAL & FRANÇOIS CHAIGNAUD, JULIA PERAZZINI, RAFAËLE GIOVANOLA, MADELEINE FOURNIER, CAROLINE BERNARD, COLLECTIF OUINCH OUINCH, ASSOCIATION ABRICOT

édition 2020

PHILIPPE KATERINE, NIÑO DE ELCHE, DAN DEACON, RICHARD DAWSON, ANGEL OLSEN, DEVENDRA BANHART, POMME, EXPLOSIONS IN THE SKY, RIDE, VETIVER, KEVIN MORBY, DAVID EUGENE EDWARDS, ÁSGEIR, HAYDEN THORPE, LUKE DE-SCISCIO, LUKA BLOOM, THE COMET IS COMING, GIRL BAND, THE INSPECTOR CLUZO, BROR GUNNAR JANSSON, DINOS + ISHA, CHLOÉ & VASSILENA SERAFIMOVA, SUZANNE CIANI, TONY ALLEN & JEFF MILLS, MARIO BATKOVIC, ECHO COLLECTIVE, WOODEN ELEPHANT,  THE YELINS, LE COSMO CLUB, BASSMENT!, HYÈNES, BARON.E, DADA, JONATHAN CAPDEVIELLE, CIE LA BAZOOKA, GAËLLE BOURGES, CHARLOTTE & VERA NORDIN, IVO DIMCHEV, RÉBECCA BALESTRA, SIMON MAYE, OONA DOHERTY, SIMONE AUBERT & STÉPHANIE BAYLE, ANNAMARIA AJMONE, RAFAËLE GIOVANOLA & CIE COCOONDANCE, BRUNO BELTRÃO

édition 2019

7 JAWS, ACID DAD, ALEXANDRA STRÉLISKI, ALTIN GÜN, ANNA CALVI, BRENDAN PERRY, BRIGITTE FONTAINE, CHASSOL, DELGRÈS, FEU! CHATTERTON, FONTAINES DC, J.S. ONDRA, JOHN J. PRESLEY, KRISTIN HERSCH, L’OR DU COMMUN / CHIEN BLEU, LANKUM, LAURENT C., LOW, MUDDY MONK, NEC/GAVIN BRYARS, ODETTA HARTMAN, ODETTE, ODEZENNE, OLD SEA BRIGADE, ORGAN MUG, QUIET ISLAND, REYMOUR, SEAMUS FOGARTY, SEU JORGE, SOPHIE HUNGER, VIAGRA BOYS, WOODEN ELEPHANT, YANN TIERSEN, YO LA TENGO, CYRIL CYRIL, THINK TANK THÉÂTRE / KARIM BLEKACEM & CAROLINE BERNARD, YVES-NOËL GENOD, CIE MOTUS, LIA RODRIGUES, (LA) HORDE, VINCENT DUNOYER & PIERRE PONTVIANNE, PHILIPPE SAIRE, RODÉO BANQUISE, COLLECTIF DÉTENTE, BALLET JUNIOR

édition 2018

ALGIERS, AMONG THE LIMBS, BLONDE REDHEAD, BOHRNE & THE CLUB OF GORE, CHELOU, CIRCUIT DES YEUX, COLTER WALL, EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN, FRED FRITH, GLEN HANSAARD, HALF WAIF, IDLES, IRON&WINE, JANE BIRKIN, LA CABANE DE BALDWIN, LE ROI ANGUS, LINA TULLGREN, LOMEPAL, MICHAEL ANKLIN, MICHAEL GIRA, MONIQUE, NOSTROMO, ONE RUSTY BAND, PETER BRODERICK, PETER VON POEHL, PROMETHEE, RY X, THE CRAGS, THE WEATHER STATION, THE YOUNG GODS, TOM ROGERSON, WAND, ANTJE SCHUPP, AURÉLIEN DOUGE, AYELIEN PAROLIN, CINDY VAN ACKER, DAVID MAMBOUCH, VIRGINIE DESPENTES / BÉATRICE DALLE / ZËRO, MAËLLE GROSS, MICKAEL PHELIPPEAU, NINA SANTES, PIERRE RIGAL, RAFAËLE GIOVANOLA, TIPHANIE BOVAY-KLAMETH

édition 2017

PATTI SMITH, KRONOS QUARTET, MODERAT, TRENTEMØLLER, THE NOTWIST, LAMBCHOP, THE DANDY WARHOLS, WARHAUS, FRÀNÇOIS AND THE ATLAS MOUNTAINS, LISA HANNIGAN, DEERHOOF, ANDY SHAUF, FOREST SWORDS, A$AP ANT, STEVE GUNN, TOMMY GENESIS, LUKE ABBOTT, POWELL, OG MACO, ALEX CAMERON, GRANT-LEE PHILLIPS, MATT ELLIOTT, HYPERCULTE, RODDY WOOMBLE, KARL BLAU, MURCOF & VANESSA WAGNER, BIGOTT, SARAH NEUFELD, JALEN N’GONDA, PIXVAE, GENEVA CAMERATA, ALESSANDRO CORTINI, TELEGRAM, AXEL FLÓVENT, MAGUY MARIN, VIRGINIE DESPENTES + ZËRO, JAN MARTENS, LAETITIA DOSCH, LA RIBOT, CINDY VAN ACKER & LE BALLET DU GRAND THÉÂTRE DE GENÈVE, KAORI ITO, PERRINE VALLI, JOHANNE SAUNIER & INE CLAES, KARIM BEL KACEM, BEAT DANCE CONTEST

édition 2016

PHILIP GLASS – KOYAANISQATSI, MARIANNE FAITHFULL, JEFF MILLS, JOSÉ GONZALEZ, TORTOISE, BRUCE BRUBAKER, LEE RANALDO, THE TALLEST MAN ON EARTH, NICOLAS GODIN (AIR), JACCO GARDNER, BALTHAZAR, BRODINSKI, ANGEL HAZE, MYKKI BLANCO, LE1F, BLACK COFFEE, NOZINJA, CARD ON SPOKES, SPOEK MATHAMBO, CULOE DE SONG, CASSY, MATRIXXMAN, EFDEMIN, PSYK, TREVOR JACKSON, TEKI LATEX & ORGASMIC, MOXIE, BOK BOK, BINKBEATS, JUNIUS MEYVANT, EGOPUSHER, GENEVA CAMERATA, LYNCHED, SAM AMIDON, MICHAEL CHAPMAN, YÉ VAGABONDS, PYRIT, LUCINDA CHILDS, MAGUY MARIN, ZITA SWOON GROUP, POL & LOUIS-CLÉMENT DA COSTA, WOOSHING MACHINE, ALBERT SILINDOKUHLE IBOKWE KHOZA, THE CHORUS OF WOMEN, OLIVIER DE SAGAZAN, GILLES VIANDIER, AURÉLIEN DOUGÉ, INKÖRPER COMPANY

édition 2015

CHRISTIAN RIZZO, CIE WILLI DORNER, DANIEL HELLMANN, JEREMY CHEVALLIER, MARTIN ROEHRICH, RAIMUND HOGHE, RUDI VAN DER MERWE, BÉATRICE GRAF, VOETVOLK, YANN MARUSSICH, ERIK TRUFFAZ, GREGORY MAQOMA, BOMBINO, CHASSOL, COLD SPECKS, DEAN BLUNT, DELS, FEU! CHATTERTON, FINK, FRANCISCO LOPEZ, GHOSTPROET, GRAVENHURST, LAND OBSERVATIONS, LUBOMYR MELNYK, MELLANOIESCAPE, MOGWAI, NISENNENMONDAI, PERE UBU, PIERRE BASTIEN, SEKUOIA, STELIOS PETRAKIS, STEWART WALKER, SUNKILMOON, TINDERSTICKS, TOM HICKOX, TOUMANI ET SIDIKI DIABATE, TRICKY, TV ON THE RADIO, WILD BEASTS, XYLOURIS WHITE, TR/ST

édition 20214

NEVAH DIE, ALEX SUMI « SUMO », D-CAGE, OVAL, PHILIPPE CHANDELLE, JEAN-LOUIS PAGE, MERTZ, JULIAN SARTORIUS DRUM ENSEMBLE, FAI BABA, BUREAU A, NADIA SCHNOCK « MIREILLES », BMX GENEVA VÉLO, ALEXANDRE BORDIER, RUCKSACK GOGOPLEX, ALEXIS TREMBLEY, YELLOW TEETH, ALEXANDRE JOLY, CÉLINE HÄNNI, IONA D’ANNUNZIO, ELSA COUVREUR, MARGAUX MONETTI, EDOUARD HUE, NOËLLE QUILLET, TSIPATRON, SHIGETO, MONO/POLY, FOREST SWORDS, SEAMS, ANTHEA MOYS, TEMPLES, SON LUX, DORIAN WOOD, ANA BORRALHO, JOÃO GALANTE, ROBIN GIROD, CYRIL YETERIAN, ADIEU GARY COOPER, OLIVIER RICHARD, PHILIP GLASS, KYLIE WALTERS, SERGE TEYSSOT-GAY, JOËLLE LÉANDRE, ESTHER FERRER, LA RIBOT, OLGA MESA, FRANCISCO RUIZ DE INFANTE, OLGA DE SOTO, PIERRE DROULERS, JOHN THE CONQUEROR, SARAH LUDI, YVES PEZET, LAURENT BLONDIAU, JOÃO LOBO, AGNES OBEL, ICI-MÊME, KEATON HENSON, JAY-JAY JOHANSON

édition 2013

HEÏDI FRACHEBOUD, ALEXANDRA BELLON, ELEANOR BAUER, COSIMA GRAND, YOUNG SOON CHO JAQUET, MATHIEU HIBON, PHIL VON, CIE 72-73, LAURENCE YADI, NICOLAS CANTILLON, PAULINE RAINERI, NIELS PLOTARD, STEVE BUCHANAN, PIERRE OMER, ROBIN GIROD, DUNJA STANIC, JACQUES DEMIERRE, DIMITRI DELCOURT, TO ROCOCO ROT, VALÉRIE INERTIE, FREDY PORRAS, MICHAËL HENROTAY DELAUNAY, POL, RÉGIS GOLAY, ANTHONY-CÉDRIC VUAGNIAUX, BELOX, GUILLAUME GUILHERME, AMAURY RÉOT, PEACHES, ACTRESS, DJ HELL , MARIE AVRIL, DJ REAS, BRETON, LULÚXPO, POLE, L’OCÉAN, XAVIER LE ROY, DANIEL DEMONT, YVES GODIN, JONATHAN O’HEAR, VICTOR ROY, MATTHEW E. WHITE, FRANÇOIS LEWYLLIE, JORDI GALÍ, DOMINIQUE BOIVIN, RACHID OURAMDANE, JEAN BAPTISTE JULIEN, LESCOP, PETER HAMMILL, NOVA HUTA, PIERRE BISMUTH, AUGUSTIN MAURS, EMILY WELLS, VENA WARD, SELVA NUDA, BARBARA KLOSSNER, LE CHŒUR ALPHÜTTLI, HORNROH, VINCENZO MARCHELLI, LORENZO BOIOLI, LILIANE BERTOLLO, SANDRO BONIFACE, RÉMY BONIFACE, VINCENT BONIFACE, CHRISTIAN ABRIEL, ROBERT AMYOT, JEAN-MARC JACQUIER, DIEGO ABRIEL

édition 2012

MATHILDE MONNIER, PETER DOHERTY, MAUD LIARDON, MANUEL VIGNOULLE, PATRICK MÜLLER, ROBIN GIROD, BELOX, PAOLO DOS SANTOS, CHRISTOPHE CALPINI, VINCENT DE ROGUIN, ETIENNE JAUMET, MIREL WAGNER, COLIN DUNNE, ENSEMBLE SULIKO, DANIEL DARC, JAMES VINCENT MCMORROW, SAVAS ÖZKÖK, HAKKI OZCIMI, DANIEL LINEHAN, FRÉDÉRIC POST, SUMO, D-CAGE, LIAM Ò MOONLAI, SANKYOKU, MARIE CHOUINARD, PIERRE BERTHET, CÉLINE HAENNI, CHAPELIER FOU, ROCIO MOLINA, SATSUMA-BIWA, BORIS, CHLOÉ, CMGO, PHILIPPE SAIRE, WADAIKO, ONO GAGAKU ENSEMBLE, BEN HOWARD, CAT POWER, ROBERT LIPPOK, KLAT, PRISKA WALSS, TRACEURS DES PALETTES, OCG, JEAN BOUCAULT, JOHNNY RASSE, BAXTER DURY, CHRISTOPHER WILLIAM STONEKING, PRIMITIVE HORN ORCHESTRA, DJ LADY BLACK SALLY, MR DAME, NADA SURF, VINCENT SÉGAL, BALLAKÉ SISSOKO, YANNICK JACQUET, JÉRÉMIE PEETERS, THOMAS VAQUIÉ, FABIAN BARBA, ENSEMBLE SPITAK, CRISTIAN VOGEL, KATERINE, FRANCIS ET SES PEINTRES, VINCZ LEE, GREEN GIANT, DJ VIDY, DJ KLASH, VIRGINIE BARBIERA, CARLO BRANDT, JACQUES ROMAN, THE DØ, DEUS, NHAR, LINDSTRÖM, ESTELLE FERREIRA, CROWDPLEASER, HANNI EL KHATIB, DIRTY BEACHES, THE FORSYTHE COMPANY

édition 2011

KRAFTWERK, MOGWAI, YANN TIERSEN, SLEAFORD MODS, CINÉ-CONCERT: SOPHIE HUNGER INTERPRÈTE MA VIE DE COURGETTE, HUBERT-FELIX THIÉFAINE, ANNA B SAVAGE, RYOJI IKEDA, HANIA RANI, ORCHESTRE TOUT PUISSANT MARCEL DUCHAMP, SOPICO, MAKALA, LÉONIE PERNET, JOEL CULPEPPER, ICHON, MARIO BATKOVIC, YE VAGABONDS, EMILIE ZOÉ, DAVID KEENAN, ANIKA, SQUIDJI, JÄDE, ESTER POLYANA PI, NICOLAS ZLATOFF, JORDI GALÍ, COCOONDANCE, L’ICONIQUE KIKI HOUSE OF JUICY COUTURE, AURORE JECKER, COLLECTIF OUINCH OUINCH, AURÉLIEN DOUGÉ, CLAUDIO STELLATO, BENJAMIN KAHN, ALIX DUFRESNE & MARC BÉLAND, LE JUIICE X LA SUNDAY, KA(RA)MI, JOSHUA CHIUNDIZA X YANN LONGCHAMP